Plant Activity Organik Sıvı Gübre

toprak-neden-sineklenir

Toprak Neden Sineklenir? Sinekleri Uzaklaştırma Yolları

Toprak neden sineklenir diye bakıldığında bu durumun oluşumuna neden olan bazı durumların olduğunu söylemek mümkündür. Evleri ve bahçeleri süsleyen çiçeklerin sineklenmesi can sıkıcı olabilmektedir. Sıcaklığın artmasına bağlı olarak toprakta sineklenme oranı daha fazladır. Bazı sebeplere bağlı olarak çıkan sinek ve böcekler çiçeğe zarar vermekte, bu duruma en kısa sürede önlem alınması gerekmektedir.

Aşırı sulama ve toprağın içinde olması gerekenden fazla toprak bulunması sinek oluşumunun başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Oluşan sinekler üreyip çoğalarak bitki yapraklarına ve köklerine zarar verir. Çoğalan sinekler eve yayılarak rahatsızlık vermeye başlar. Kimyasal kullanmadan ve çiçeğe zarar vermeden doğal olarak sinekleri engellemenin yolları aranmalıdır.

Toprağın Sineklenmesi Nasıl Engellenir?

Toprağın sineklenmesine neden olan durumların bilinmesi ve bu duruma yönelik alınacak olan tedbirler sineklenmenin önüne geçmeyi sağlayacaktır. Aşırı sulama sineklenmenin asıl nedenlerinden biri olan bilinmektedir. Bu nedenle çiçeğin sulanması gereken miktardan fazla sulanmaması gerekmektedir.

Toprağın sineklenmenin bir diğer nedeni toprağın kalitesi olmaktadır. Toprak verimi arttırılarak kalitenin arttırılması sinekleri engellemenin en doğal ve en basit yolu olmaktadır. Belirli sulama periyodu doğrultusunda çiçeği sulamak toprağın sinekten kurtularak çiçeğin eski canlılığa kavuşmasını sağlayacaktır.

Saksı Çiçek Sinekleri Nasıl Yok Edilir?

Saksı çiçeklerindeki böcek ve sineklerin yok edilmesini sağlayacak birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri doğru bir şekilde uygulayarak kısa sürede sineklerden kurtulmak mümkündür. Uygulanacak olan bu doğal yöntemler çiçeğe hiçbir şekilde zarar vermeyecektir.

Aspirinli su topraktaki ve çiçekteki sineklerin yok edilmesinde oldukça etkilidir. Ezilip toz haline getirilen aspirin su ile karıştırılıp toprağa döküldüğünde sineklerde büyük ölçüde azalma meydana gelecektir.

Toprağın nemli olması sineklenmenin olmasının en büyük nedenlerinden biridir. Toprağın nemli kalmasını önlemek adına çiçek saksısına kuru toprak ekleyerek karıştırmak sineklerden korunmanın en basit yöntemlerinden biridir.

Doğal antioksidan olma özelliği taşıyan ve güzel kokusu ile oldukça sevilen tarçın, çiçeklerdeki sineklerden kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği yöntemler arasında yer almaktadır. Toprağa karıştırılacak olan toz tarçın en kısa sürede sineklerden korunmaya yardımcı olacaktır.

Anti-bakteriyel özelliği ile bakterilerin oluşumuna ciddi derecece etki eden sarımsak, saksı çiçeklerinin yok edilmesinde de en doğal yardımcıdır. Sarımsak suyunun sıkılarak toprağa dökülmesi sineklerden korunmaya yardımcı olacaktır. Toprak verimi arttırılarak toprağın yenilenmesi çiçeklerdeki sineklerden kurtulmak isteyenlerin başvurabileceği yöntemlerden biridir. Uygulanacak bu yöntemlerle hem etkili hem de doğal sonuçlar elde edebilmek mümkün olmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Fiyat Al