Plant Activity Organik Sıvı Gübre

evin-havasini-temizleyen-bitkiler

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler Nelerdir?

Evin havasını temizleyen bitkiler hava temizleme yetenekleri ile sağlık için olumlu etki oluşturmaktadır. Bitkiler bulundukları alanlara hoş bir görünüm ve hava katmakta daha az maliyet ile ortamdaki amonyak ve formaldehit gibi zararlı toksinlerin temizlenmesini sağlamaktadır. NASA tarafından önerilen bitkiler aynı zamanda kolay ulaşılabilen türden bitkilerdir.

En çok bilinen ve hemen her evde bulunan kurdele çiçeği ortamdaki karbon monoksit, benzen ve formaldehit gibi kimyasalların temizlenmesini sağlayarak ortama ferahlık katmaktadır. Kış aylarında 8 dereceye kadar dayanıklılık gösteren bitki yazın serin ve güneş almayan yerlerde daha kolay yetişmektedir.

Melek kanadı ya da fil kulağı olarak da bilinen çiçek NASA’göre ortamdaki zehirli havayı temizlemektedir. Bunların yanı sıra aloa vera, salon sarmaşığı, dracaena, yukka çiçeği ve aşk merdiveni evin havasını temizleyen bitkiler arasında yer almaktadır.

Uyumaya Yardımcı Olan Bitkiler

Hastalık, stres ve ilaç kullanımına bağlı olarak uykusuzluk sorunu ortaya çıkabilmektedir. Gece uyuyamama, uykuya dalmada zorluk çekme, uyku bölünmesi ve yorgunluk günümüze en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Gün boyu zinde kalmak ve iyi bir uyku kalitesi için bitkilerden yararlanılabilmektedir.

Uykusuzluk problemi için ilk olarak doktora başvurulmalı doktor önerisi doğrultusunda bitkilerden faydalanılmaktadır. İyi bir uyku beynin işlevlerini yerine getirmesini sağlayacağı gibi vücut sağlığının tamamının korunmasına doğrudan etki edecektir. İnsana faydalı bitkiler aynı zamanda uyumaya yardımcı olma özelliği de taşımaktadır.

Lavanta hoş ve güzel kokusuyla ortamın daha ferah olmasını sağlayacaktır. Sinir sistemini rahatlatarak gerginliğin alınmasına yardımcı olan lavanta, uykuya geçişi daha kolay bir hale getirecektir. Yatmadan önce içilecek lavanta çayı bu sürecin daha hızlı olmasını sağlayacaktır.

Mis gibi kokusuyla yiyecek ve içeceklere ferahlık katan nane, ferahlatıcı etkiye sahip olmasıyla vücudun rahatlayarak uykuya geçmesin yardımcı olacaktır. Lavanta gibi çayı da içilebilen bitki insana faydalı bitkiler arasında yer almaktadır. Uyumaya yardımcı olacak başka bitkiler de bulunmaktadır.

  • Ihlamur,
  • Papatya,
  • Kekik bu bitkiler arasında yer almaktadır.

En Çok Oksijen Üreten Bitki Hangisidir?

Bitkiler oksijen üretimi ile havanın istenilen kalitede olmasını sağlamaktadır. Üretilen oksijen miktarı her bitki için aynı olmamakta, kimi bitkiler az miktarda oksijen üretirken kimi bitkiler çok fazla oksijen üretimi yapabilmektedir.

Oturma odası olarak bilinen Areka palmiyesi ofis ve evleri süsleyen bitkiler arasında yer almaktadır. Bitkinin en büyük özelliği gün boyu oksijen üretmesidir. Adeta oksijen üreten fabrika konumunda olan bitki tolüen ve ksilen gazlarını ortamdan temizler. 2 metreye kadar uzayan Areka palmiyesi fidanı 24 saat içerisinde havaya 1 litre su salmaktadır.

Mucizevi Bitkiler Nelerdir?

Evin havasını temizleyen bitkiler ortamdaki kimyasal ve zararlı havayı temizlemesi ile mucizevi bitkiler olarak anılmaktadır. Dekorasyona önem verenler ve aynı zamanda sağlığını da düşünenler tarafından tercih edilen ev bitkileri son zamanlarda daha fazla rağbet görmektedir.

  • Aloa vera,
  • Duvar sarmaşığı,
  • Dracaena,
  • Benjamin,

Barış çiçeği bu bitkiler arasında yer almaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Fiyat Al