Plant Activity Organik Sıvı Gübre

fidana-gubre

Yeni Dikilen Fidana Ne Zaman Gübre Atılır?

Yeni dikilen fidana ne zaman gübre atılır sorusu fidan dikimi ile ilgilenen kişilerin sorduğu sorulardan biridir. Fidan dikimi yapılmadan önce fidanların ileriki dönemlerde ihtiyaç duyabilecekleri potasyumlu ve fosforlu gübre verilmesi gerekmektedir. Fosforun toprağın derinliklerine ilerlemesinin zor olmasından dolayı bu işlemin fidan dikiminin öncesinde yapılması gerekmektedir.

Gübreleme Zamanı Nasıl Belirlenir?

Mahsulden daha fazla verim alabilmek için gübrelemenin belirli zamanlarda yapılması gerekmektedir. Burada;

  • Toprağın karakteri,
  • Bölgenin iklimi,
  • Gübrelenecek olan bitkinin türüne göre verilecek olan gübre çeşidi gibi etkenler belirleyici olmaktadır.

Fark bölgelerde üretilecek çeşitli ürünler için tek bir gübreleme zamanında bahsetmek mümkün değildir. Gübreleme zamanının ayarlanmasında bazı kıstaslara dikkat edilmesi gerekmektedir. Tohumun çimlenmesi esnasında toprakta bulunan faydalı besin miktarı gübreleme zamanında doğrudan etkili olmaktadır.

Gübrenin çok erken ya da çok verilmesi durumunda gübreden alınacak olan verim de bir o kadar azalacaktır. Yetiştirilecek bitki çeşidine bağlı olarak kimi gübreler tek seferde verilirken kimi gübreler bölünerek farklı zamanlarda verilebilmektedir.

İlk Kez Gübreleme Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gübreleme işleminden yeteri kadar verimi alabilmek için gübrelemenin doğru ve zamanında yapılması gerekmektedir. Verimli gübreleme ve verimli sulama bu verimin sağlanmasında doğrudan etkilidir. Buna göre gübreleme yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Gübreleme yaparken ve ilk kez gübrelemede o yılki iklim koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. Bitkinin dayanıklı olması soğuğa karşı bir o kadar dayanıklı olmasını sağlayacaktır. Bitkinin soğuktan zarar görmesini engellemek adına mevsime bağlı olarak toprağa daha az ya da daha fazla fosforlu gübre eklenebilir.
  • Toprak analizine bağlı fosforlu gübre verilecek olması durumunda bu işlem ekimden önce ve ekim sırasında yapılmalıdır.
  • Fosforlu gübre bitki büyüdükten sonra verilmemelidir.
  • Topraktaki asidi almak için kireçleme yapılmamalıdır.
  • Gübreleme işlemi verimli gübreleme şeklinde yapılmalıdır.

Yeni Dikilen Ağaç Kaç Günde Bir Sulanır?

Ağaç sulama işlemi içinde bulunulan mevsime bağlı olarak farklı şekillerde yapılmaktadır. Yeni dikilen ağaç meyve ağacı ise ve yağış yeteri miktarda değilse, ağaç ilkbaharda çiçeğe durduktan sonra sulanmaya başlanır. Sulamaya yaz ve sonbahar aylarında devam edilir. Yaz ayında yeni dikilen fidanlar haftada bir sulanırken, yetişkin ağaçların 15 günde bir sulanması yeterli olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Fiyat Al