Plant Activity Organik Sıvı Gübre

Solucan-Gubresi-Ne-Ise-Yarar

Solucan Gübresi Ne İşe Yarar? Yeni Başlayanlar İçin Solucan Gübresi

Gübreler, topraklar için oldukça yararlı ve faydalıdır. Özellikle daha verimli bir bitkiye sahip olmak isteyen kişiler için olmazsa olmazlardandır. Bazı bitkilerin kendilerine özel ve çok daha iyi gelen gübreleme maddeleri ve metotları bulunuyor olsa da temel olarak doğru bir uygulama ile başarılı sonuçlar elde edersiniz.

Gübreleme yöntemleri kendi içlerinde katı gübreleme ve sıvı gübreleme olarak olarak ikiye ayrılırlar. Katı gübreleme hepimizin bildiği bir yöntemdir. Organik sıvı gübreleme ise zirai ilaçların, katı gübrelerin ve organik bileşenlerin özel sıvı ile karıştırılıp uygulanması olarak tarif edilebilir. Tüm bunların yanı sıra Organik sıvı gübreleri tek başlarına da uygun şekilde uygulayabilirsiniz. Yapraklara, dallara ve toprağa uygulamak için oldukça müsait bir gübreleme yöntemidir. Peki, gübreleme denildiğinde akıllara gelen başlıca yöntemlerden olan Solucan gübresi ne işe yarar?

Solucan Gübresi Ne Demektir?

Özellikle gübreleme yöntemlerini yeni araştırıyorsanız Solucan gübresini muhakkak duymuşsunuzdur. Bu yöntem kısaca şu şekilde uygulanmaktadır; Yiyeceklerin atıklarından oluşan besinleri bir arada toplu şekilde duran solucanların sindirmesi sağlanır. Solucanların sindirim sisteminden geçen bu besinler sonuç olarak gübre halini alırlar.

Solucan gübresinin tercih edilmesinin başlıca sebebi ise dayanıklı olan bu canlıların sindirim sisteminden geçen besinlerin bitkiye sağladığı faydalardır. Meyvelere, sebzelere ve bitkilere faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dayanaklığını arttırırlar ve güçlü bir kök yapısı sağlarlar.
  • Kalite artışını sağlayarak en iyi besinleri elde etmemizi sağlarlar.
  • Özellikle köklerde hastalık oluşumunu büyük ölçüde önlerler.
  • Solucanların sindirim sistemlerinde büyüme hormonları ve yararlı mikroorganizmalar bulunur. Bunlar doğrudan etki eder.

Solucan Gübresi Ne İşe Yarar?

Solucan gübreleri birçok yararlı mikroorganizma bulundurur. Bunlar, toprağı organik madde açısından olddukça zenginleştirir. Özellikle zorlu hava koşullarında Ph dengesini destekler ve direnç sağlar. Tüm bu etmenler sonucunda en yüksek verimli ürünü elde etmemizi kolay yoldan sağlar. Ayrıca Solucan gübreleri toprak tarafından bir kayıba uğramaz. Kolay emilimi olduğu için bitkiler tarafından hızlı ve kolayca emilir.

Toprak ile uğraşan kişiler bilir ki çeşitli sebepler ile toprak ve bitkiler verimsizleşebilir. Bu sebeplerden bazıları ise direkt toprakta oluşan hastalıklar da olabilir. Pek çok sebepten dolayı oluşan bitkilerin hastalık gibi durumlarını bu gübreler büyük ölçüde önler.

Solucan Üretimi Ne İşe Yarar?

Konumuz gereği bahsedecek olursak özellikle gübreleme yöntemi olarak Solucan üretimi çok önemlidir. Yeterli sayıda ve iyi şekilde bir üretim sonrası Solucan gübreleri toprağınız için maksimum verimlilik sağlar. Ancak isterseniz de gerekli işlemlerin ardından bu talepleri karşılamanız ile sizlere ek kazanç da sağlar.

Solucan Gübreleri Nerelerde Kullanılır?

Solucan gübreleri hemen hemen pek çok yerde kullanılmaktadır. Başlıca olarak; Yeni dikim, Örtü altı tarım, Açık alan tarım, Sebzecilikte, Meyvelerde ve Çim alanları gibi çok sayıda yerde kullanılır. Ayrıca evlerinizde ektiğiniz meyve ve sebzelerde de kullanmanız mümkündür.

Bu kadar çok alanda kullanılmasının temel sebebini ise yukarıda bahsetmiş olduğumuz verimliliği, direnci ve bitkiye kattığı kalite olarak açıklayabiliriz.

Tüm bunların yanı sıra Organik Sıvı Gübreleme ile de kaliteli meyve ve sebzeleri yetiştirebilirsiniz. Üstelik uygun durumlarda solucan gübresi gibi gübreler ile karıştırarak maksimum verim elde edebilirsiniz. Daha fazla detay öğrenmek isterseniz hemen buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Fiyat Al