Plant Activity Organik Sıvı Gübre

sivi-gubrenin-avantajlari

Sıvı Gübrenin Avantajları Nelerdir?

Sıvı gübrenin tarımda kullanımı ve gündeme gelmesi çok eskilere dayanmamaktadır. Sıvı gübrenin avantajları ve dezavantajları yeni yeni çözülmeye başlanmıştır. Sıvı gübrenin avantajları çiftçilere kullanım kolaylığı sunmasının yanında teknolojik aletler kullanmayı da gerektirir. Sıvı gübrenin avantajlarından faydalanmak için kullanılan damlama yağmurlama sprint holder gibi sistemlerin tarımda kullanımı 1990”ların başlarına dayanmaktadır. Sıvı gübrenin avantajları kullanımı yaygınlaştıkça tarım emekçileri tarafından daha çok fark edilmiştir. Sıvı gübrenin avantajları çok daha erken fark edilip kullanılması gerekirken ülkemizde bu farkındalık batıya nazaran çok geç oluşmuştur.

Sıvı Gübre Kullanımı Gerekli Midir?

Sıvı gübre kullanımı tarımda yaygınlaştıkça buna paralel olarak bilinçli çiftçi sayısında da artış gözlenmiştir. Sıvı gübre kullanımı örnek verecek olursak; havaların ısınmaya başladığı Mayıs 2022”nin birinci haftası gibi dönemlerde kullanıldığında çiftçi çok daha hızlı sonuç aldığını görmüştür. Sıvı gübre kullanımı gerekli midir? Sorusuna cevap verecek olursak, hızlı sonuç aldırdığı için bir gereklilik haline gelmiştir. Sıvı gübre kullanımı yaygınlaşma ivmesini 1990”ların başı ile 2021”e kadar katlanarak arttırmıştır. Sıvı gübre kullanımı gerekliliği anlaşıldıktan sonra çeşitliliği de çok fazla artmış olup, Plant Activity sıvı organik gübre gibi çok spesifik ürünlerde geliştirilmiştir.

Organik Sıvı Gübrelerin Etkileri Nelerdir?

Organik gübre, dünyada tarımın başlangıcından itibaren tarımda kullanılmaktadır. Organik gübre ilk olarak hayvan gübresi şeklinde hububatın, (Arpa,Buğday,Yulaf,Çavdar) mısırın ve çeşitli meyve sebzelerin üretildiği tarım alanlarında organik gübre bilinciyle olmasa da kullanılmıştır. Organik gübre kullanımının gerekliliği daha çok Akdeniz bölgesi gibi teknolojinin takip edildiği bölgelerde anlaşılmış olsa da tarımın yoğun yapıldığı Konya, Çukurova, Trakya gibi yoğun şekilde anlaşılmaya başlanmıştır. Organik gübre özellikle damlama ve yağmurlama sistemlerinin kullanıldığı bölgelerde tarımın vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Organik gübre kullanımına dünya devletlerinde ve ülkemizde teşviklerde hız kazanmıştır. Organik gübre hem rekabetin hem de daha fazla verimin gözetilmesiyle “Plant Activity” gibi yüksek verime anahtarlık yapan ürünlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Organik Gübre Olarak Plant Activity Tarımda verimsizliğe neden olan;

  • Organik madde kaybı
  • Aşırı tuzluluk
  • Toksik madde birikimi
  • Mikrobiyal yaşam azlığı
  • Mikrobiyal yaşam tembelliği
  • Aşırı su tüketimi
  • Stres koşulları
  • Zirai don gibi

Daha birçok verimsizliği ortadan kaldırmayı hedef alan bir teknolojiye sahiptir.

Bitkilerin Daha Hızlı Büyümesi İçin Gerekenler

Bitki sağlığı verimli tarım için olmazsa olmaz en önemli durumdur. Bitki sağlığını tehdit eden birden fazla unsur söz konusudur. Bitki sağlığını tehdit eden başlıca unsurlar toprağın yapısına bağlı olarak organik madde azlığı, toprak altı mikrobiyal yaşam tembelliği, tuzluluk toksikoloji olarak sıralanabilir. Bitki sağlığı bu etkiler göz önüne alındığında bitkilerin daha hızlı büyümesi olumsuz seyreder. Bitki sağlığı noktasında tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmayı hedef alan yegâne ürün Plant Activity sıvı organik gübredir. Bitki sağlığı Plant Activity olarak en çok önemsediğimiz konudur.2015”ten itibaren dünyanın çeşitli bölgelerinde saha çalışmaları yapıldıktan sonra Bitki Sağlığı ve bitkilerin daha hızlı büyümesi için gerekliliği ispatlanmış ve 2019”dan beri çiftçilerin hizmetindedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Fiyat Al