Plant Activity Organik Sıvı Gübre

Toprak-PH'i-Nedir-PH-Seviyesi-Nasil-Ayarlanir

Toprak PH’ı Nedir? PH Seviyesi Nasıl Düşürülür?

Sağlıklı bir toprak ,sağlıklı besinler anlamına gelmektedir. Ayrıca toprak altı yaşamın ve organik maddelerin emilimi için de oldukça önemlidir. Bu sebeple yaşadığımız coğrafyanın gerektirdiği koşullar doğrultusunda toprak bakımı ve alınması gereken önlemler dikkatle uygulanmalıdır. Geç kalınmışlık gibi durumlar tekrar düzene sokulma sürecini uzatabilmektedir. Özellikle toprak pH oranı düzgün şekilde ayarlanmalıdır. Bu konularla çok fazla ilgili olmasanız bile pH düşürülmesi ya da gerektiği kadar seviyeye ayarlanması gibi konular hakkında duyumlarınız olmuştur. Şimdi gelin, Toprak PH’ı Nedir? PH Seviyesi Nasıl Ayarlanır? adlı içeriğimize geçelim.

Toprak’taki pH Ne Anlama Gelmektedir?

Çokça duyduğumuz pH’ı en basit anlatımıyla insandaki tansiyona benzetebiliriz. Şöyle düşünebilirsiniz: Bir insanın beslenme alışkanlıkları nasıl zamanla tansiyon durumuna etki ediyorsa, toprağın asidik ya da bazik durumu da bitkilerin sağlığını doğrudan etkiler. Ortalama değerlerin altında ya da üstünde olması verimsizlik durumlarına yol açar.

Ph Değerleri 0’dan 14’e kadar gitmektedir. PH 7 değeri nötr’dür. 7’den 0’a doğru gidildikçe toprak asitleşmeye başlar. Diğer şekilde ise 7’den 14’e doğru giderken de toprak daha bazik bir hal alır. Bu durumun değişimi toprağın verimliliği açısından baştan aşağı kadar bir farklılığa yol açar. Önlem alınması çok önemlidir.

pH Değeri Toprağa Nasıl Etki Eder?

Oldukça önemli olan pH değeri toprağın Kimyasal, Fiziksel ve Mikrobiyolojik özellikleri üzerinde çok fazla etkilidir. Bu sebeple gübreleme gibi işlemlerin yapılması esnasında bitkilerin kılcal damarlarından en iyi verimi alabilmesi için ihtiyacı olan pH değerine sahip bir toprakta ekili olması gerekmektedir. Pek çok bitkinin ihtiyaç duyduğu pH değeri değişim gösterebilmektedir. Fakat ortalama olarak baktığımızda 5,5 ile 6,5 arasında pH değerine ihtiyaç duyulmaktadır.

pH’ı nomal seviyelerde tutmak için pek çok metod uygulanmaktadır. Ancak siz kendi uygulamalarınızın yanı sıra Plant Activity Organik Sıvı Gübre ürünümüz ile lokal şekilde uygulamalar sayesinde toprağınızın pH değerini düzne sokabilirsiniz. Bunun yanı sıra toprakta oluşabilecek zirai don etkisi gibi pek çok sıkıntılı duruma da çözüm bulabilirsiniz.

Türkiye Topraklarının Ortalama pH Değeri Kaçtır?

Her ülke ve coğrafyanın bulunduğu konum itibari ile ortalama bir pH değeri vardır. Bu sebeple ülkeler ve bu ülkelerde ki çiftçiler stabil değerlerde topraklara sahip olmak için farklı yöntemlere başvurabilmektedir. Bizim ülkemizi ele alacak olursak kabataslak olarak ülkemizde ki toprakların pH ortalaması 7 civarında diyebiliriz.

Toprak pH’ı Nasıl Ölçülür?

Toprak pH değerini bilmek ve bu doğrultuda asitlik ya da bazlık değerini ölçmek çok önemlidir. Çünkü alacağımız önlemler bu doğrultu da şekillenecektir. En bilinen yöntem ise toprak pH değerini ölçen bir alet almaktır. Bunu pek çok yerden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Toprak pH Seviyesi Şu Şekilde Ölçülür: Öncelikle en iyi sonuç için toprağı eşeleyip biraz suluyoruz. Daha sonrasında pH ölçme cihazımızı toprağa batırıyoruz. Bu aşamadan sonra pH cihazımızın ekranında bize gösterdiği sonucu görüyoruz. Bu durumu toprağımızın farklı bir alanında ölçüp kesin bir değer çıkartıyoruz.

Sağlaması İçin Şu Yöntemi De Deneyebilirsiniz: Bu yöntemi isterseniz sağlama, isterseniz tek başına olarak da kullanabilirsiniz. Öncelikle bu yöntem için pH kağıdı adı verilen ürüne ihtiyacımız olmaktadır. Bardak gibi bir kaseye bir avuç toprak koyuyoruz. Bu toprağa yaklaşık çay bardağı kadar su ekliyoruz. Kısa bir süre sonrasında bu pH kağıdını suyun içine batırıp hemen hemen 40 saniye kadar bekleyip kağıdımızı çekiyoruz. Bu pH kağıdında üstten aşağıya kadar bir renk sıkalası oluşacaktır. En son aşamada ise bu renklerin verdiği değeri anlamak için pH sıkalasında gözlemleyerek ölçümlendiriyoruz.

Ph Seviyesi Nasıl Düşürülür?

PH seviyesini düşürmek için en etkili ve pek çok kişinin bildiği yöntem Kükürt uygulamasıdır. Bu uygulamada Kükürt’ün ince yapılı olması ve toprağa iyice karıştırılması önemlidir. Ayrıca bu uygulama ekimden önce yapılmalıdır. Düzenli ve toprak yapınıza göre uygun bir şekilde uyguladığınız bu Kükürt yöntemi haricinde sizlere Organik Sıvı Gübre ürünümüzün de çok büyük yararı olacaktır. Gerekli toprak koşullarında pek çok ihtiyacınızı karşılayan bu ürünümüz ile lokal bir şekilde uygulama ile pH seviyesinde iyileşmeler sağlayabilirsiniz. Dilerseniz bizimle hemen şimdi iletişime geçerek bu harika formül ile ilgili detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Fiyat Al