Plant Activity Organik Sıvı Gübre

muz-yetistirmek

Muz Yetiştirmek Zor Mudur?

İnsan sağlığı açısından birçok önemli vitamin değerine sahip olan muz belli iklim bölgelerinde yetişir. Bu nedenle muz ekimi hemen her bölgede yapılmaz. Muz yetiştirmek için iklim koşullarının ve toprağın bu ürüne elverişli olması gerekir. Bu sebeple muz sıcak iklimleri ve toprakları sever. Tropikal iklim meyvesi olan muz ülkemizde Akdeniz bölgesinde bulunan illerde yetişir.

 Antalya, Mersin, Anamur, Alanya muz yetiştiriciliği açısından elverişli yerlerdir. Şeker açısından yüksek bir verime sahip olan muz önemli bir bakım gerektirir. Bu nedenle muz yetiştirmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği soruların başında muz yetiştirmek zor mudur sorusudur. Çünkü muz uygun bir iklim ve özel bir bakım gerektirir.

Muz ağacı sahiplerinin ağaçlara düzenli bakım yapması ve sulama döneminde gerekli su ihtiyacını karşılaması gerekir. Ürünün bol güneş görmesi ve rüzgâr gibi olumsuz hava koşullarından korunması gerekir. Kaliteli muz yetiştirmek için toprağı sürekli nemli tutmak gerekir.

Muz Nerede Yetişir?

Güneydoğu Asya ülkelerinde kendiliğinden yetişen muz ağacı tropikal iklim bölgesi ürünüdür. Bu nedenle sürekli sıcaklık ve nem ister. Dolayısıyla muz ülkemizde hemen her bölgede yetişmez. Muz üretimi için en uygun ve elverişli topraklar Akdeniz bölgesinde yer alır. Muzun en yoğun yetiştiği yerler arasında Antalya, Anamur, Gazipaşa, Bozyazı, Mersin gibi yerlerdir. Muzun yetiştiği bölgeler içerisinde en meşhur olanı ise Anamur’dur.

Lif oranı bakımından zengin bir besin maddesi olan muz sağlık açısından son derece önemlidir. Bu nedenle bazı mevsimlerde bolca tüketilmesi gerekir. Muz yetiştiriciliği ve bakımı açısından tropikal iklim bölgesi hava koşullarına ihtiyaç duyar. Bu nedenle dikimi yapılacak alanın sıcaklık ortalamasının yüksek olması ve toprağın sürekli nemli olması gerekir. Soğuğa karşı son derece hassas bir besin olan muz, ülkemizde sadece Akdeniz Bölgesi’nin bazı kesimlerinde yetişir.

Muz En İyi Hangi Bölgelerde Yetişir?

Köklü bir geçmişe sahip olan muz tüm dünyada en çok sevilen ve tüketilen besinler içerisinde popülerliğini korumaktadır. Dünyada tropikal iklim bölgelerinde yetişen muz, ülkemizde ise Akdeniz iklim kuşağının bazı bölgelerinde yetişir. Muz nerede yetişiyor sorusuna karşılık olarak Hindistan, Meksika, Tanzanya, Kosta, Kamerun, Vietnam, Kenya, Bangladeş gibi ülkeler başta gelir.

Muzun yetiştiği bölgeler içerisinde Avrupa’da yer alır. Özellik ve sıcak su akıntılarının olduğu alanlarda muz yetiştiriciliği yapılır. Avrupa’da muz yetiştirmek isteyenler uygun koşulları ve sera ortamlarını kurduktan sonra muz yetiştiriciliğini kolaylıkla yapabilirler. Türkiye’de muz yetiştirmek isteyenler Mersin, Antalya, Alanya, Bozyazı, Gazipaşa gibi yerleri tercih edebilirler.

Kaliteli Muz İçin Hangi Gübre Kullanılmalı

Kaliteli ve besin değeri yüksek muz yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin organik gübrelerin yanında vitamin ve mineral açısından zengin gübre çeşitlerini de tercih etmesi gerekir. Özellikle fosfat potasyum ve magnezyum açısından zengin gübreler kullanılmalıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Fiyat Al