Plant Activity Organik Sıvı Gübre

meyve-agaci-bakimi

Meyve Ağacı Bakımı Zor Mudur?

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için dalından taptaze meyveleri tüketmek zengin vitamin ve mineral açısından son derece önemlidir. Meyve ağaçları uzunca yıllar bakım, emek ve uğraş ister. Özellikle bazı meyve ağaçları hassas bir yapıya sahip olduklarından dolayı gübreleme ve sulama ya sıklıkla ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle meyve ağacı bakımı zor mudur sorusuna karşılık ekimi yapılacak meyve ağacının göre değişir yanıtını vermek doğru olacaktır. Bazı meyve ağaçları tüm arazi koşullarında ve mevsim şartlarında büyüme gösterirken bazı meyve ağaçları daha özel bir bakıma ihtiyaç duyar.

Meyve ağaçları özellikle Yaz mevsiminde daha fazla neme ve suya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle her gün meyve ağacı köklerini sulamak gerekir. Ağacın kökleri etrafında oluşum gösteren yabani otları temizlemek ve sertleşen toprağı havalandırmak önemlidir. Kış mevsiminde ise ağaçların yazın daha iyi yeşermesi için budanması gerekir.

Meyve Ağaçları Ortalama Ne Kadar Sürede Bir Gübrelenir?

Meyve ağaçları her mevsim bakıma ihtiyaç duyar. Yapılan bakımların içerisinde sulama, ilaçlama, budama ve gübreleme gibi işlemler bulunur. Meyve ağacı gübreleme işlemi için öncelikle toprak analizinin yapılması gerekir. Elde edilen veriler ve analizler doğrultusunda meyve ağaçları periyodik aralıklarla gübrelenir.

Meyve ağaçlarının gelişip olgunlaşması için organik ve inorganik gübrelere ihtiyaç duyulur. Özellikle fosfat ve potasyum açısından zengin gübreler tercih edilir. Toprağın pH değeri doğrultusunda periyodik aralıklarla ağaç köklerine ihtiyaç duyulan gübre atılır. Azot içerikli gübreler ağaçlara daha çok ilkbahar mevsiminde verilir. İsteğe bağlı olarak ilkbahar aylarının son dönemlerinde yeniden verilebilir. Çiçek açan meyve ağaçları ise daha çok fosfat ve potasyuma ihtiyaç duyar.

Meyve Ağaçları İçin Sıvı Gübre Gerekir Mi?

Sıvı gübre meyve ağaçlarının köklerine dökülerek verilen gübre çeşididir. Genellikle sıvı halde hazırlanır. Son dönemlerde popüler hale gelen ve giderek yaygınlık kazanan sıvı gübre kullanımı ağaç köklerini hastalıklara ve tüm olumsuzluklara karşı koruyarak daha iyi gelişmesine yardımcı olur. Toprak yapısının detaylı bir şekilde incelenmesi ve ağaç kökü hakkında bilgi sahibi olmasının ardından sıvı gübre kullanımı yapılır. Sıvı gübre kullanımının kolay olması ve ağaç köklerini daha iyi korunması bakımından meyve ağaçları için sıvı gübre kullanmak daha avantajlı olacaktır.

Kaliteli ve Canlı Meyveler İçin Bakım Nasıl Olmalı?

Dalından koparılan taptaze meyvelerin tadı da sululuğu da son derece önemlidir. Bu doğrultuda üreticilerin tüketiciye daha kaliteli ve lezzetli meyve yetiştirmesi için gerekli tüm bakımları ve sulama ihtiyaçlarını zamanında yapması gerekir.

Canlı meyve yetiştirmek ve yetişen meyvenin kalitesini arttırmak için ağaç köklerine zararlı haşerelere karşı korumak amacıyla sıvı gübre tercih etmek gerekir. Dallarını zamanında budamak ve toprağı havalandırmak önemlidir. Meyve ağaçları her mevsim farklı şekillerde suya ihtiyaç duyar. Bu nedenle havaların ısınması ile birlikte su ve nem ihtiyacı artacağından dolayı sulama ihtiyacına önem vermek gerekir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Fiyat Al