Plant Activity Organik Sıvı Gübre

balkabagi-yetistirmek

Balkabağı Yetiştirmek Ne Kadar Sürer?

Evlerin vazgeçilmez sebzelerinden biri olan balkabağı günlük hayatta sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Bu kadar sık tüketilmesinin en önemli nedeni ise içeriğindeki c vitamini ve lif oranı yüksek olmasıdır. Verimli ve elverişli topraklar da kolayca yetişen bal kabağı hemen her bölgede yetişme imkânına sahiptir. Balkabağı tüketmeyi tercih eden ailelerin en çok merak ettiği sorulardan biri de balkabağı yetiştirmek ne kadar sürer ve balkabağı yetiştirmek için neler yapmak gerekir şeklindeki sorulardır.  Sürülmüş ve balkabağı için hazır hale getirilmiş topraklarda balkabağı ekiminin yapılmasının ardından kısa sürede ürün yetişmeye başlar. Ekilen balkabağı bitkisinin yetişmesi ortalama 60 gün sürüyor. Bu sürenin ardından bal kabaklarına potasyum ağırlıklı gübreleme yapmak gerekir.

Balkabağı Yetiştirmek Zor Mudur?

Uygun koşullar sağlandığı takdirde balkabağı hemen her toprakta yetişir. Bu doğrultuda balkabağı dikmek isteyenlerin bu konuda belli bir birikime ve yetiştirme döneminde üzerinde durulması gereken konulara önem vermesi gerekir. Çünkü insanların balkabağı bakımı konusunda bir takım deneyim ve tecrübelere sahip olması gerekir. Bu bilgiler elde edildiği takdirde balkabağı yetiştirmek çok da zor bir iş değildir.

Bitkiler aleminde en popüler ve tüketilen besinler içerisinde yer alan balkabağı yemeklerin dışında tatlı yapımında daha fazla tercih edilir. Balkabağının özel bir bakıma ihtiyacı olmadığından dolayı ekimi ve hasadı da zor değildir. Toprağın 12-13 derece ısınması halinde balkabağı fideleri dikilir ve yavaş yavaş filizlenmeye başlar. Dolayısıyla sulamak ve bakım koşullarının sağlanması halinde balkabağı yetiştirmek zor olmaktan çıkarak zevkli ve keyifli bir hale gelir.

Balkabağı Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok kişi bitki yetiştirmeyi kolay bir iş olarak görse de her bitkinin kendine has özellikleri ve yetişme koşulları bulunur. Bu nedenle öncelikle toprağın bitkiye uygun olup olmadığını araştırmak ve ekilecek bitkilerin hangi dönemde nasıl ekilmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Balkabağı kumlu Topraklar dışında hemen her toprakta kolaylıkla yetişiyor. Açık arazide balkabağı ekmek isteyenlerin Mayıs, Haziran aylarını tercih etmesi gerekir. Balkabağı bol su ve gübre istediğinden dolayı fideler belli bir boya geldikten sonra sık sık sulama yapmak gerekir.Bitki yetiştirmek isteyenlerin kolayca uğraşabileceği ürünlerden biri olan balkabağı yetiştirmesi ve bakımı kolay bir üründür. Balkabağı tıpkı sarmaşığa benzer bir bitki olduğundan dolayı daha iyi verim almak amacıyla bitkinin yönünü doğudan batıya doğru ayarlamak dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Saksıda Balkabağı Yetişir Mi?

Evde ve kapalı alanlarda balkabağı dikmek isteyenler saksı yetiştiriciliği sayesinde balkabağı fidelerini kolayca ekebilirler. Gerekli ortam ve uygun koşullar sağlandığı takdirde saksı içerisinde balkabakları istenilen büyük diye ulaşır. Tercih edilecek saksıların en az 45 litre genişliğe sahip olması gerekir. Saksıda balkabağı yetiştirecek olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli husus ise saksı drenaj deliğinin istenilen büyüklükte olmasıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Fiyat Al